Search
Search Menu
Sem categoria

Çok sayıda tozlayıcı…

Çiçekli bitki türlerinin %78ı ılıman bölgelerde yetişir. Tozlaşma böcekler sayesinde olur. 109 bitkiden en az 87 türü tamamen hayvan tozlayıcılarına bağımlıdırlar (veya türün %80!). Bu türler elma, çilek, badem, domates ve kavun gibi önemli kultur ürünleridir. Avrupada çok sayıda arılar, kelebekler, böcekler ve diğerleride tozlaşmadan sorumlu böceklerdir. Yaban arıları giderek daha yaygın ve önemli  hale geliyorlar. Yaban arıların büyüleyici dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek için onların doğasını izlemeye devam edilmelidir. Yeryüzünde bunlardan başka önemli hayvan türlerin de de tozlayıcılar vardır.

Diskleri çevir bak  hangileri!

Karıncalar beslenmek için nektar aldıkları zaman, çiçekten çiçeğe polenleri ulaştırıyor  ve tozlaşmaya yardım ediyorlar.

Pervaneler ve Kelebeklerin beslenmesi genelikle sıvı nekterladır. Özel yapılmış ağız kısmı vasıtasıyla onlar için gıda temenisi sınırlıdır.

 Yarasalar ve meyveyarasalar birçok önemli meyve ağaçlarını tropiklerde tozlaştırıyorlar, örneğin Muz.

Çok sayıda Amerikada ve Afrikada çiçekkuşları var, bunlar nektar ve polen topluyorlar. Sinekkuşu örneğin uçarken tütünleri tozlaştırıyorlar.

Şimdi birçok tozlayıcıyı tanıdınız, ancak önemsiz sayılan sinekler ve böcekler de tozlama yapar! Örneğin, sinekler muazzam bir şekilde çoğalırlar ve her yerde bulunurlar. Bilinenlerin aksine bal arıları gibi tozlaşabilirler ayrıca düşük sıcaklıklarda  bile aktiv olabilirler. Bu uzun süreli tozlaşma bitkilerin iyi tozlanmasını sağlar. Çeşitli böceklerin besin kaynağı bitkilerdir dolayısıyla çiçeklerine zarar verebilirler

(tierisch viele Bestäuber)