Search
Search Menu
Uncategorized

Etiketler

Kaju fıstığı

Dünyadaki alan oranı %0,36

7 m² dünya alanı/ 5,5 milyon Hektar global

Onlar fındık değil, kaju elmasının çekirdekleri ve Brezilyadan geliyor. Portekizliler onları Asya ve Afrikaya getirdiler. Besin açısından zenginler ve triptofon madde içeren  antidepresan etkisi vardır.

Hindistançevizi

Dünyadaki alan oranı %0,79

16 m² dünya alanı/12,1 milyon Hektar global

Tropikal palmiye meyvesi beyaz,sert posası ve tatlı suyu nedeniyle seviliyor. Dünyadaki bitkisel yağın %8ini sağlıyor, tatlılara ve hindistançevizi sütünede işleniyor.

Çay

Dünyadaki alan oranı %0,23

5 m² dünya alanı/  3,5 milyon Hektar global

Çay bitkisi Çinden geliyor ve kofeinli içeçek olarak dünya çapında ün sürüyor.
Çay bitkisinin yüzlerce çeşidi yetiştirilmektedir ve sayısız şekilde siyah, beyaz ve yeşil olarak işlenir ve hazırlanır.

Kahve

Dünyadaki alan oranı %0,67

13 m² dünya alanı/ 10,1 milyon Hektar global

Kahve Kaffadan (Etiyopya) geliyor. Orta Çağda Arabistandan dünyaya uyarıcı içeçek olarak yayıldı.Onun dünya piyasa fiyatı bugünlerde açlık ve küçük çiftçinin geçimini sağlamak için etkilidir.

Şeker

Dünyadaki alan oranı % 1,76

36 m² dünya alanı/ 26,9 milyon Hektar global

Şekerkamışını insanlar 10.000yıl önce sıkıyorlardı.Şeker saf enerjidir ve mutluluk hissi sağlar. Bizlerde tüketim yirmi katına çıktığı için hastalıklarin önemli nedenlerinden biridir.

Kakao

Dünyadaki alan oranı % 0,66

13 m² dünya alanı/ 10 milyon Hektar global

Kakao Aztekler için kutsaldı. Yarım kilodan biraz üzerinde olan kakao kabuǧunun tohumları, insanlar üzerinde ҫesitli saǧlık ve psikolojik etkilere sahiptir. Çikolatayi bu kadar dayanılmaz yapan da budur.

Kauçuk

Dünyadaki alan oranı% 0,68

14 m² dünya alanı/  10,3 milyon Hektar global

İlk lastiklı toplarla 3500yıl önce oyun alanında oynadılar. Mayalar lastikli çizmeleri kauçuk ağaçının  meyve suyundan yaptılar. Bugün %70i arabanın lastiklerindeki lateks için kullanılıyor, küçük bir kısmı ise diğer alanlarda kullanılıyor.

Tütün

Dünyadaki alan oranı % 0,28

6 m² dünya alanı/ 4,2 milyon Hektar global

Tütün  insanlar için en genç uyuçturuçulardan biridir. Barış piposundan  hariç Orta Çağda ekimi popüler oldu ve 20. yüzyılda ise zirveye ulaştı. O kanserde en önemli nedenlerden biridir.

(Etiketten)